5
11 חוות דעת
 
 
 
 
 
ד"ר צחי טיבולי
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מאמרים

 

גור חדש בבית

 
מזל טוב, לקחתן החלטה ואימצתם חבר חדש למשפחה!
כניסתו של בעל חיים חדש הביתה תמיד מעוררת התרגשות גדולה, אך טומנת בחובה הרבה אחריות.

לפני לקיחת הגור – עשו מעין תיאום ציפיות ביניכם. נסו לחשוב מה יתאים לכם ולשגרת חייכם יותר:
  • גור קטן או כלב בוגר?
  • כלב מגזע קטן או גדול?
  • כלב עם שיער קצר או שיער ארוך?
  • האם לאמץ ולהציל כלב מכלבייה או אולי לקנות גזע ספציפי שקווי אופיו כבר ידועים מראש?

חשוב מאוד בעת הרכישה או האימוץ לוודא את מצב בריאותו של הכלב (לוודא קבלת פנקס חיסונים מלא וחתום), לתשאל את הבעלים הקודם האם קיימות בעיות רקע משפחתיות, לברר האם ישנה רגישות לאוכל או כל בעיה רפואית אחרת שחשוב שתדעו ממנה.

יתרה מכך ואולי הכי חשוב זה להבין כי מדובר ב"השקעה לטווח הרחוק". מדובר על עוד בן משפחה, נפש שחיה אתכם, ביניכם. הטיפול יהיה חייב להיות מסור, וההשקעה תהיה במובנים לא רק כספיים.
 

לפניכם כמה טיפים על קצה המזלג:

מזון יבש –
חשוב לשים לב לאיכות המזון ולמרכיביו. המזונות הנחשבים בשוק בדרך כל נמצאים תחת קטגוריית פרימיום או סופר פרימיום.

תמיד עדיף לקבל דוגמית מזון מהבעלים הקודמים ולשאול את שם החברה – החלפת מזון לכל כלב חייבת להיות הדרגתית עם השמת דגש על עלייה בכמות המזון החדש לעומת הישן עד שהכלב יתרגל.

חטיפים
– חשוב לתת לכלב משוב חיובי. המון פעמים משוב חיובי יכול להיות באמצעות חיבוק, ליטוף או מילה טובה. המון בעלים יעדיפו לתת חטיפים. אבל בדיוק כמו לנו, כמות מוגזמת של חטיפים אינה מומלצת. חטיפים מכילים כמויות גדולות של מלחים וחומרים משמרים, חומרי טעם צבע וריח ולכן עדיף לתת כמה שפחות או לתת חטיפים טבעיים (גזר, פלפל או מלפפון).

גדר גורים / כלוב אילוף – אני יודע. זה נשמע נורא, מה פתאום להכניס א הכלב לכלוב? תנו לו להסתובב בבית! אבל גור כלבים ייבהל משהייה במקום גדול כמו בית/ דירה, לא יימצא את עצמו ויחפש פינה להתכרבל בה. מטרת הכלוב / הגדר הוא תיחום מקום מגוריו של הכלב.

בתוך הגדר ניתן לשים פד עליו הכלב יכול לעשות את צורכיו, מיטה קטנה שעליה יכול לישון, כלי מזון וכלי מים ומשחק אחד או שניים.
גם הגור הקטן ביותר לא יעשה את צרכיו על המיטה שלו. גידור מקום שהייתו יאפשר לו להבין יותר מהר איפה עדיף לעשות צרכים, ייתן לו את האפשרות למרחב בטוח (מנקודת מבטו) ומהר מאוד הוא יידע את מקומו.

כמובן שבשעות שבני הבית בבית הכלב לא חייב להישאר בכלוב / במתחם המגודר. הגדר בעיקר נועדה לשעות שאנחנו לא בבית ולשעות הלילה.

משחקים – חנויות החיות מלאות במשחקים, בחטיפים, במיטות, במזונות ובשאר ירקות. חשוב לקנות לגור משחק בהתאם לגילו (לעיסה לגורים שמחליפים שיניים, חשיבה לגורים יותר בוגרים, כדורים וצלחות פריזבי לכלבים שאוהבים לרוץ למרחקים וצריכים להוציא מרץ וכו'). חשוב לחשוף את הכלב למשחקים בהדרגה, כי אחרת הוא משתעמם מהם. לכן חשוב להוציא כל פעם משחק אחד או שניים ולגוון לו.

מיטה –
מהר מאוד תגלו שהדרך בה גורי כלבים מביעים אהבה היא באמצעות פיו. ייתכן מאוד שהגור שלכם מרוב אהבה למיטה שלו יפרק אותה לגורמים ותצטרכו לשאוב את כולה מהבית. עדיף לקנות לו מיטה פרקטית שקלה לניקוי ושטיפה, שקשה להרוס אותה ושתתאים לכלב גם כשהוא יהיה בוגר. יש אנשים שפשוט יסתפקו בלפרוש שמיכה על הרצפה וזה גם בסדר גמור.

רצועה / קולר / רתמת גוף
בהתאם לסוג הכלב וגודלו. לעיתים בשלב הראשוני אין צורך כי הכלב עדיין אינו מחוסן ולא רשאי לרדת למטה. עדיף לקנות רצועה פשוטה שתוכלו לשלוט על אורכה. רתמה נחשב לבריאה יותר מקולר אך פחות חינוכית ממנו.

מרפאה וטרינרית חשוב להיצמד למרפאה וטרינרית שתוכל לספק לכם הסברים / לתזכר אתכם לגבי טיפולים מונעים ושתהיה לכם זמינה לכל בעיה שתגיע. חפשו מקום בו תרגישו בטוחים, מקום שמכיל את מיטב הציוד הווטרינרי ומספק את השירות הטוב ביותר (בעיניכם). ודאו כי אתם מקבלים את כל האינפורמציה שאתם צריכים, והגיעו עם רשימת שאלות מוכנה מראש. השנה הראשונה אצל הגורים רצופה בחיסונים ובתחלואות (רובן הפיכות לחלוטין) אך מחייבות התייחסות וטרינרית ופיקוח ולכן בחירת המרפאה היא צעד קריטי בגידול הכלב.

אם כל ההסברים עד כה ברורים, עכשיו אתם רשאים להביא את הכלב הביתה, לסביבה מוכנה. תהיו בטוחים שאתם בתחילתו של מסע מרתק, מלא בהרפתקאות, כשכושי זנב ואושר גדול. זכרו, זה תהליך, הוא דורש מכם עבודת חינוך, הקשבה עצמית והמון איפוק – אך אין ספק שבסוף הוא משתלם!

בהצלחה :)
 
מאמרים מאת ד"ר צחי טיבולי